بهترین رمان های سال ۲۰۲۰

بهترین رمان های سال 2020

لیست بهترین رمان های سال ۲۰۲۰ در روزهای پایانی سال می‌تواند جذابیت‌های خاصی داشته باشد. امسال در عمر کوتاه چند دهه ما سال ۲۰۲۰ داستانی‌ترین و عجیب‌ترین سال بود. با شروع و همه گیری بیماری کرونا تمام معادلاتی که مردم جهان برای سال جاری خود در نظر داشتند برهم خورد.

از جمله محافل ادبی دنیا که در تمام سال اغلب به صورت آنلاین برگزار شد. اما بازار چاپ کتاب و نوشتن همچنان داغ بود. علاوه بر آن فروش آثاری چون «طاعون» نوشته آلبر کامو و «خاطرات سال طاعون» نوشته دنیل دوفو افزایش چشمگیری داشت.
لیستی از بهترین رمان های سال ۲۰۲۰ را در زیر می‌توانید مطالعه کنید:

شاگی بین داگلاس استوارت برنده جایزه بوکر


داگلاس استوارت
برای رمان شاگی بین از جمله بهترین رمان های سال ۲۰۲۰، برنده جایزه بوکر شد. این کتاب در فهرست برتر ۲۰۲۰ در چندین مجله از جمله گاردین هم قرار گرفت.استوارت در اولین رمانش قصه خانواده‌ای از گلاسکو را در دهه ۱۹۸۰ میلادی را روایت می‌کند. نویسنده داستان پسرکی به نام شاگی و مادرش را در طول چند سال نشان می‌دهد و تلاش می‌کند مفهوم هویت، اعتیاد، و رهایی را بار دیگر توصیف کند.

بهنرین رمان های سال 2020

همنت برنده جایزه ادبیات داستانی زنان بریتانیا

«همنت»، برنده جایزه ادبیات داستانی زنان بریتانیا شد. این کتاب لطیف و دلخراش، عشق و زندگی را در سایه مرگ در چهار قرن پیش نشان می‌دهد.

بهنرین رمان های سال 2020داستانی درباره زندگی پسر ویلیام شکسپیر، نمایشنامه‌نویس انگلیسی است که بر اثر ابتلا به طاعون از دنیا می‌رود. البته به جای نویسنده انگلیسی بر روی زندگی آن هاثاوی، همسرش تمرکز می‌کند. این کتاب همچنین جز ده کتاب پرفروش نیویورک تایمز در سال ۲۰۲۰ بود.

 کشیدن ستارگان نوشته اما دان هیو از بهترین رمان های سال ۲۰۲۰

کشیدن ستارگان نوشته اِما دان هیو از بهترین رمان های سال ۲۰۲۰ است. در سال ۱۹۱۸ و در دوره پاندمیک آنفلوآنزا رخ می‌دهد و نشان می‌دهد که واکنش انسان‌ها نسبت به این موضوع چندان تغییر نکرده است.

آب و هوا از جنی اوفیل

فجایع کشف‌نشده موضوع اصلی نیمی دیگر از رمان‌هایی است که در سال ۲۰۲۰ منتشر شده است.«آب و هوا» نوشته جنی اوفیل حکایت‌ها و قصه‌هایی را که منجر به ایجاد آمریکای ترامپ شد روایت می‌کند.

بهترین رمان های سال 2020

 «چراغ و آینه» نوشته هیلاری منتل

این کتاب در فهرست برتر بیشتر مجلات و کتابفروشی‌ها قرار داشت و از بهترین رمان های سال ۲۰۲۰ است . سومین کتاب از سه‌گانه «تالار گرگ» بر خلاف دو کتاب اول برنده جایزه بوکر نشد اما در فهرست پرفروش‌های متعددی قرار داشت.

اولین کتاب از این مجموعه درباره آمدن توماس کرامول به قدرت و اعدام توماس مور است و در سال ۲۰۰۹ منتشر شد و جایزه بوکر را هم برای نویسنده به ارمغان آورد.

در سال ۲۰۱۲ دومین کتاب از این مجموعه تحت عنوان «اجساد را بیاورید» منتشر شد و دوباره جایزه بوکر را به دست آورد. داستانی که چگونگی سقوط آن بولین، همسر دوم هنری هشتم را به تصویر می‌کشد.

«آینه و چراغ» پس از اعدام آن بولین رخ می‌دهد که دشمنان توماس کرامول دور هم جمع می‌شوند. انتظار می‌رفت منتل با این کتاب برای سومین بار برنده بوکر شود اما حتی در فهرست نهایی نامزدهای بوکر هم قرار نگرفت.

تابستان نوشته آلی اسمیت نامزد نوبل ادبیات 

در آغاز رمان تابستان از دیدگاه یکی از معترضین به اتفاقات دنیا به نام ساشا گرینلا، پسری ۱۶ ساله وارد داستان می‌شویم. دخترک با مادرش گریس و برادرش رابرت زندگی می‌کند. در همسایگی‌شان پدر ساشا به همراه دوست‌دخترش، اَشلی زندگی می‌کند.

بهترین رمان های سال 2020اَشلی در حال نوشتن کتابی درباره قدرت کلمات است و دست از سخن گفتن برداشته است. ماه فوریه است و آتش همه استرالیا را فرا گرفته و کوید ۱۹ در حال پخش شدن در سراسر دنیا است.

پادشاه سایه از مازا منگیستف از بهترین رمان های سال ۲۰۲۰

همچنین پادشاه سایه (Canongate) از مازا منگیستف در لیست داستان کوتاه بوکر بود. شرح زیبایی ساخته شده از سربازان زن است که در برابر حمله موسولینی به اتیوپی در سال ۱۹۳۵ و ظلم و ستم خود در جامعه اتیوپی مقاومت می کنند. این رمان تاریخی که از بهترین رمان های سال ۲۰۲۰است، با درونمایه غنی که حاصل تحقیقات فراوان است نوشته شده است.

بهترین رمان های سال 2020


 سکوت از دن دلیلو از بهترین رمان های سال ۲۰۲۰


دن دلیلو داستان «سکوت» را پیش از شیوع کرونا نوشت اما داستان در حالی رخ می‌دهد که شخصیت اصلی در اتاقی زندانی شده و دوربین‌ها همه اتفاقات را ثبت می‌کنند.

«زندگی دروغین بزرگسالان» از النا فرانته

از دیگر بهترین رمان های سال ۲۰۲۰ می‌توان به این کتاب اشاره کرد. داستان «زندگی دروغین بزرگسالان» را النا فرانته نوشته است. قهرمان اصلی داستان دختر نوجوانی به نام جیووانا است. او با ریاکاری والدینش روبرو می‌شود.

بهترین رمان های سال 2020رمان در آنچه که به عنوان پرتره هنرمند به عنوان یک زن جوان احساس می شود ، شکل می گیرد. این کتاب در زمره کتاب‌های جنایی قرار دارد.

جک مریلین رابینسون از بهترین رمان های سال ۲۰۲۰

مریلین رابینسون سه‌گانه گیلیاد خود را با نوشتن «جک» به چهارگانه تبدیل کرد. داستانی عاشقانه در دوره جدایی نژادی در میانه دوره نژادپرستی آمریکا که نشان می‌دهد عشق و اعتقاد تا چه اندازه جایگاه انسان را اعتلا می‌بخشد.

پیرانسی از سوزانا کلارک

شانزده سال پس از جاناتان استرنج و آقای نورل، سوزانا کلارک با پیرانسی بازگشت. داستان مردی که در یک خانه پرتلاطم گرفتار شده و اقیانوس در آن موج می زند. تنها همراه او یک فرد مرموز دیگر است. این رمان نیز از بهترین رمان های سال ۲۰۲۰ است.این رمان کلارک به دلیل بیماری طولانی مدت نوشته شده است. داستان خارق العاده کلارک در مورد خلوت ، تخیل ، جاه طلبی و رضایت است.

بهترین رمان های 2020

نیمه ناپدیدشده نوشته بریت بنت

بریت بنت هم با داستان «نیمه ناپدیدشده» به موضوع تفاوت نژادی می‌پردازد. زندگی دوقلوهای رنگین‌ پوستی که در شانزده سالگی تصمیم می‌گیرند جامعه کوچک مردم سیاه‌پوست را ترک کنند و زندگی جدیدی برای خود بسازند.

کمی بعد که با مشکلات جدیدی روبه‌رو می‌شوند یکی از دوقلوها به خانه برمی‌گردد و دیگری هویت جدیدی برای خود به عنوان یک رنگین‌پوست می‌سازد. با در نظر گرفتن موضوع هویت، که در حال حاضر مهم‌ترین مهم‌ترین موضوع در حوزه ادبیات است، مجله تایم جایگاه ویژه‌ای برای این رمان قائل شد و «نیمه ناپدیدشده» را کتاب سال ۲۰۲۰ دانست.


 
حیوان غالب کاترین اسکانلان از بهترین رمان های سال ۲۰۲۰

از بهترین رمان های سال ۲۰۲۰ می‌توان به کتاب حیوان غالب اشاره کرد. برخی از هیجان انگیزترین داستانهای کوتاه سال را باید در کتاب حیوان غالب نوشته کاترین اسکانلان یافت. 

بهترین رمان های سال 2020


با جملات بسیار دقیق و مهندسی شده که جذابیت کار را بیشتر می‌کند.

آثار زیاد دیگری در فهرست داستان‌های برتر سال ۲۰۲۰ قرار گرفته که در میان آن‌ها می‌توان به «چه سن جالبی» نوشته کایلی رید، «شهروندان خوب نیازی به ترس ندارند» نوشته مارا رِوا….. اشاره کرد.

منبع: گاردین

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های اخیر

درباره ما