نقد سریال The bear – تخته گاز برو جلو

سریال The bear

سریال The bear کمدی سیاهی است که به دنیای آشفته یک آشپزخانه در حال مدرن شدن می‌پردازد. این سریال با بازی جرمی آلن وایت، که به خاطر بازی در سریال shameless شناخته شده است، چالش‌ها، اخلاقیات و سفرهای شخصی صنعت آشپزی را بررسی می‌کند.

این سال ترکیبی جادویی از عطرها، بوها، یادها، غم‌ها و شادی‌هایی است که از فردی به فرد دیگر انتشار پیدا می‌کند و مخاطب را میان احساسات متناقض سرسام‌آور گرفتار می‌کند.

سریال The bear
 خرس

داستان سریال خرس:

کارمی به رستورانی بازگشته است که برادرش تا وقتی زنده بود او را از کار کردن در آن محروم می‌کرد. حالا که مایکل بدون هیچ توضیحی خودش را از زیستن محروم کرده؛ مدیریت رستوران را به کارمی سپرده است. کاری که به نظر می‌رسد برای کارمی به نوعی تنبیه شباهت داشته باشد. چرا که او کار در بهترین رستوران دنیا را رها کرده و به رستورانی با امکانات ابتدایی پیوسته است که تا سرحد جنون آشفته است.

محیط رستوران سریال The bear  به شدت پرتنش نمایش داده می‌شود. این آشفتگی احتمالا می‌تواند برای افرادی که در چنین فضاهایی تجربه کار دارند قابل همذات پندار ی باشد. فصل اول سریال خرس پر از هرج و مرج است. تصویری واقع‌گرایانه از تعارض‌هایی که در یک محیط آشپزی پرفشار رخ می‌دهد؛ هر لحظه روبروی شماست.

سریال The bear
سریال خرس

شخصیت پردازی

سریال خرس پویایی و آشوب در یک خانواده را، به آشوب در رستوران خانوادگی تعمیم می‌دهد. در خلال پیشبرد داستان به معرفی شخصیت‌ها و بررسی گذشته پرچالش آن‌ها می‌پردازد و دایره وجودی هر فرد را به وضوح ترسیم می‌کند. کارمی با سوالات بی‌انتها درمورد مرگ مایکل خودش را در منجلاب رستوران او غرق می‌کند. او از هیچ تلاشی برای دستیابی به موفقیتی که رستوران در زمان زنده بودن مایکل از آن محروم بود؛ فروگذار نیست.

شخصیت‌های The bear همه دچار چالش‌های فراوانی هستند. از ناتالی که خواهر اوست؛ تا ریچی که در تمام دنیا هیچکسی به غیر از خانواده مایکل ندارد . اما علی‌رغم این مشکلات همه شخصیت‌ها یک هدف مشترک دارند و آن هم زنده نگه داشتن رستوران مایکل است.

سریال The bear
سریال خرس

توسعه فردی شخصیت‌ها در سریال The bear

 این سریال شخصیت‌محور به بینندگان اجازه می‌دهد تا شاهد رشد و دگرگونی شخصیت‌ها در مواجهه با گذشته خود و تلاش برای آینده‌ای بهتر باشد که در راس آن‌ها کارمی قرار دارد. خط داستانی همچنین تأثیر انتخاب‌های کارمی بر پویایی ناکارآمد خانواده در رستوران را بررسی می‌کند. او به کارکنان نظم و ترتیب می‌آموزد. و وادارشان می‌کند حرفه‌ای رفتار کنند.

فصل دوم سریال خرس رویکردی نشاط‌آورتر دارد و اهمیت کار گروهی و رفتار اخلاقی در دنیای آشپزی را برجسته‌تر به نمایش می‌گذارد. این نمایش این ایده را ترویج می‌دهد که موفقیت را می‌توان بدون رفتار سمی به دست آورد و بر ارزش مراقبت از مشتریان و خود تأکید می‌کند. شخصیت‌ها با موانع شخصی و حرفه‌ای روبرو می‌شوند و فداکاری‌های لازم برای موفقیت در یک کار تیمی را به نمایش می‌گذارند.

سریال The bear
سریال خرس

ارتباط عاطفی بین شخصیت‌های سریال خرس:

سریال The bear از طریق کاوش در دعواهای بی‌پایان بین شخصیت‌ها به مشکلات گذشته اشاره می‌کند؛ آن‌ها را واکاوی می‌کند و در نهایت افراد را کنار هم نگه می‌دارد. روابط سرد و در عین حال پرعاطفه‌ای بین افراد وجود دارد. این مساله می‌تواند بیانگر عمق روابط عاطفی بین این افراد، علی رغم تنش‌های فراوان رخ داده میان آن‌ها باشد.

عنوان سریال به درستی نشان دهنده ماهیت خام و آسیب پذیر شخصیت‌ها است و به بینندگان اجازه می‌دهد در سفرهای شخصیت‌ها در کنار آن‌ها باشند. با پیشرفت سریال، بینندگان روی رشد شخصی شخصیت‌ها و توانایی آن‌ها برای غلبه بر چالش‌ها حساب بیشتری باز می‌کنند؛ هرچند که در ابتدا این شخصیت‌ها بسیار ناامیدکننده به نظر می‌رسند.

سریال خرس
سریال The bear

کارگردانی سریال The bear

کریستوفر استورر به خوبی می‌داند فیلمبرداری در این سریال پرتنش تا چه حد می‌تواند به کیفیت کلی فیلم کمک می‌کند. سریال خرس به طور موثری تنش‌های موجود در محیط آشپزخانه را به تصویر می‌کشد و بینندگان را در هرج و مرج و پیچیدگی‌های دنیای آشپزی غوطه ور می‌کند. این موضوع به داستان‌گویی عمق می‌بخشد و درک مخاطب را از تجربیات و احساسات شخصیت‌ها افزایش می‌دهد.

در انتها:

خرس سریال جذابی است که تصویری واقع‌بینانه و و قابل تامل از صنعت آشپزی ارائه می‌دهد. این نمایش در حالی که در ابتدا شدید و پر هرج و مرج بود، به روایتی نشاط‌آورتر تبدیل می‌شود که بر اهمیت کار تیمی، اخلاق و رشد شخصی تأکید می‌کند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های اخیر

درباره ما