۳۰ رمان ابتدایی نویسندگان که باعث مشهور شدن آن‌ها شد

رمان ابتدایی

در زیر ۳۰ رمان ابتدایی نویسندگان مشهور جهان آورده‌ام. برخی از آن‌ها سبب شهرت فوری نویسندگان خود شده‌اند.نویسندگان غالباً فقط به خاطر یکی یا دو اثر که به خوبی در کارشان نوشته شده اند؛به شهرت می رسند. حتی اگر اثری جادویی داشته باشند. نویسنده‌ای خوش شانس است که از اولین اثر منتشر شده خود به شهرت و ثروت می‌رسد.

۱) رمان ابتدایی مشاهده سرخ (۱۸۸۷)

سر آرتور کانن دویل – این کتاب، رمان ابتدایی از مجموعه داستان‌های کاراگاه انگلیسی شرلوک هولمز  است. کونان دویل ظاهرا از سریال شرلوک هولمز متنفر بود. حتی اگر این کار سبب شهرتی ماندگار برای او شده باشد. این داستان ، با تمرکز بر روی یک اتاق خون آلود در جنوب لندن، معروف است.

۲) شعرها (۱۹۱۶)

ولادیمیر ناباکوف – نابوکوف در ابتدا نوشتن خود را به زبان روسی آغاز کرد. این مجموعه شعر او (به زبان روسی) اولین اثر منتشر شده‌اش بود. او با زبان انگلیسی به ویژه با “لولیتا” به شهرت بیشتری دست یافت.

۳) رمان ابتدایی سیلاب‌های بهاری (۱۹۲۶)

ارنست همینگوی – اولین کتاب منتشر شده همینگوی، در واقع، تمسخر مکتب ادبیات شیکاگو بود. بر خلاف آثار بعدی که تمرکز آن‌ها بر جنگ یا زندگی استعماری بود؛ این اثر نویسندگان را سرگرم می‌کند.

رمان ابتدایی

۴) روزهای برمه (۱۹۳۴)

جورج اورول – این رمان در کشور با عنوان اصلی خود (برمه) چاپ شده و به تعصب و فساد پرداخته است. ین داستان همچون نوشته‌های دیگر جورج اورول یک داستان انتقادی است.

۵) ما زنده ها (۱۹۳۶)

آیان رند – در ایران با نام کایرا توسط ژیلا فرهنگی ترجمه و توسط انتشارات رسپینا چاپ و منتشر شده‌است. آیان رند بر اساس تجربیات زندگی خود، اولین رمانش به شرح تأثیرات انقلاب روسیه بر زندگی سه قهرمان داستان می‌پردازد. این کتاب به جای تمرکز ویژه بر سیاست، به تأثیرات سیاست بر انسان می‌پردازد.

۶) هابیت (۱۹۳۷)

جی آر آر تالکین –  اکنون در بین خوانندگان بزرگسال (و بینندگان فیلم‌های اخیر) به شهرت رسیده است. هابیت در اصل یک کتاب کودکانه بود. این کتاب با تکیه بر رئالیسم جادویی و افسانه‌های باستانی، خوانندگان را به سفری در سرزمین میانه می‌برد.

۷) رمان ابتدایی گرملین‌ها (۱۹۴۳)

رولد دال – رمان ابتدایی کودکانه دال با الهام از تجربیات خود به عنوان خلبان جنگنده ساخته شد.

۸) بنال وطن (۱۹۴۸)

آلن پتون – اولین رمان پتون که بسیار خوانده شده است؛ به نژادپرستی بومی آفریقای جنوبی و تأثیرات آن بر جمعیت بومی پرداخت. این رمانی است که به آزار و شکنجه ای که “اربابان” سفیدپوست نسبت به ساکنان بومی کشورهای تحت استعمار انجام می‌دهند؛ می‌پردازد.

نخستین رمان آلن پیتون است که در سال ۱۹۴۸ میلادی منتشر شد و موجب شهرت نویسنده‌اش گردید. کتاب دربارهٔ مسئلهٔ تبعیض نژادی در آفریقای جنوبی است.

رمان ابتدایی

۹) ناطوردشت (۱۹۵۱)

دی جی سلینجر – در حال حاضر به عنوان یک رمان کلاسیک نامیده می‌شود. این رمان در اصل برای مخاطب بزرگسال منتشر شده بود. به دلیل درون‌مایه طغیان‌گری و عصبانیت نوجوان داستان، مورد توجه بسیاری از نوجوانان قرار گرفت. این رمان عجیب و غریب سبب معروفیت سلینجر شد.

۱۰) رمان ابتدایی پیانو خودنواز(۱۹۵۲)

کورت ونه گات – داستان این رمان در جامعه‌ای در آینده‌ی نزدیک اتفاق می‌افتد که تقریباً همه‌ ی کارها در آن توسط ماشین‌ها انجام می‌پذیرد و نیاز به انسان‌های کارگر از بین رفته است. این رمان بسیار جذاب از ونه گات به داستان مهندسی به نام پال پروتئوس می‌پردازد. باید راهی برای زندگی در دنیایی بیابد که تحت سلطه یک ابَررایانه قرار دارد و توسط ماشین‌ها اداره می‌شود.

۱۱) مرغ نجار(۱۹۵۸)

جان آپدایک – زمانی که جان آپدایک هنوز دانشجوی هنر بود این مجموعه شعر را نوشت. اولین مطالب منتشر شده آپدایک نگاهی دقیق به زندگی روزمره دارد. همان طور که آپدایک در مورد این کار گفته است، رمان ابتدایی او راهی برای مقابله با جهان است.

۱۲) خداحافظ ، کلمبوس (۱۹۵۹)

فیلیپ راث – این اثر منتشر شده که شامل پنج داستان کوتاه است ، تصویری از زندگی هر روزه یهودیان آمریکایی است که با محیط پیرامونی خود سازگار می‌شوند. این رمان معروف به موضوعاتی مانند طبقه گرایی ، روابط و تعاملات انسانی می‌پردازد. این کتاب جایزه کتاب ملی برای داستان را برای او به ارمغان آورد.

رمان ابتدایی

۱۳) زن خوراکی (۱۹۶۹)

مارگرت اتوود – اولین قطعه منثور اتوود نام او را به عنوان نویسنده تثبیت کرد. با وجود مشارکت در جنبش فمینیستی، او ادعا می کند این کتاب فمینیستی نیست. این یک نگاه عجیب به رابطه زن با بدن و دنیای او است.

۱۴) رمان ابتدایی آبی‌ترین چشم (۱۹۷۰)

تونی موریس – او کتاب را در حالی نوشت که به عنوان مدرس دانشگاه نیز کار می‌کرد داستان یک خانم جوان آمریکایی آفریقایی-آمریکایی به نام پکولا را روایت می کند که در سالهای پس از رکود بزرگ اقتصادی آمریکا رشد می‌کند. داستان در سال ۱۹۴۱، می‌گوید که به دلیل پوست تیره، مرتبا او را زشت می‌دانند.

۱۵) کری (۱۹۷۴)

استفن کینگ – رمانی از نویسنده آمریکایی استیون کینگ است. این رمان ابتدایی چاپ‌شده او بود که در ۵ آوریل ۱۹۷۴ توزیع و نخستین بار حدود ۳۰٬۰۰۰ نسخه از آن چاپ شد.

در این کتاب کری توسط همسالان خود مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرد و باعث می‌شود او از قدرت‌های ویژه خود برای انتقام استفاده کند. با این کار، مجموعه‌ای از بلایا را به وجود می‌آورد.

۱۶) باغ سیمانی (۱۹۷۸)

ایان مک ایوان – او کتاب‌های مشهورتری نیز مانند کفاره دارد. اما اولین کتابی که سبب شهرت او شد باغ سیمانی بود.روایتی تاریک از چهار یتیم که جسد مادرشان را در دیوار سیمان سردابشان محصور می‌کنند.

رمان ابتدایی

۱۷) رمان ابتدایی خانه ارواح (۱۹۸۲)

ایزابل آلنده – رمان ابتدایی بسیار تحسین شده آلنده ، که نام او را به عنوان تثبیت کرد. خانه ارواح یک رمان کاملاً غنایی است. این داستان زندگی یک خانواده را طی چهار نسل بازگو می‌کند.

۱۸) بایگانی جهنم (۱۹۸۲)

پائولو کوئیلو – مانند بسیاری از نویسندگان، شهرت کوئیلو با کتاب‌های بعدی او افزایش یافت. اولین کار منتشر شده او قاطعانه موفقیت آمیز نبود. استقبال خوبی از آن نشد و این کتاب نتوانست هیچ گونه تأثیری بگذارد.

رمان ابتدایی

۱۹) هر روز روز مادر است (۱۹۸۵)

هیلاری مانتل – اگرچه مانتل به خاطر داستان‌های تاریخی‌اش شهرت بیشتری دارد. اولین کتاب او با موضوعی کاملا متفاوت روبرو است. یک مادر مجرد با یک زندگی پر از هرج و مرج  که با دختر معلول ذهنی خود زندگی می‌کند.

۲۰) جنس مؤنث (۱۹۸۷)

لیونل شریور – به نظر می‌رسد شریور در کتاب هایش عاشق مقابله با داستان‌های تاریک و گاه اجتماعی ناخوشایند باشد. اولین رمان او قبل از اینکه با دستیار خیلی جوانترش درگیر شود، حول یک انسان شناس است که قبلاً فقط برای کارش زندگی می‌کرده است.

۲۱) رمان ابتدایی به آواز باد گوش بسپار(۱۹۷۹)

هاروکی موراکامی – اولین کتاب موراکامی در مجله معروف ادبی ژاپن Gunzo چاپ شد. این یک ماه بعد در قالب کتاب، به عنوان اولین قسمت از مجموعه “سه گانه موش” چاپ شد. این کتاب اول شخص روایت می‌شود و داستان دوستی راوی با یک دختر مرموز را بازگو می‌کند.

ایده و فکر نوشتن رمان ابتدایی وقتی به او الهام شد که در حال تماشای یک بازی بیس‌بال بود. در همان سال جایزهٔ نویسنده جدید گونزو را دریافت کرد. موفقیت ابتدایی موراکامی «به آواز باد گوش بسپار»، او را تشویق کرد تا به نوشتن ادامه دهد.

۲۲) دفترچه (۱۹۹۶)

نیکولاس اسپارکس – در امتداد یک داستان عاشقانه کلاسیک ، کتاب اسپارکس حول نوح کالحون و جستجوی او برای یافتن عشق سابقش می‌چرخد. دفترچه روایتی شیرین از عشق واقعی است.

۲۳) باشگاه مشت زنی (۱۹۹۶)

چاک پالانیوک – اولین بازی پالانیوک به یک کلاسیک فرقه تبدیل شده است اما در نسخه فیلم خود مشهورتر است. این رمان با برخورد با جنبه وحشیانه جانور انسان و نیاز به برتری مردانه، همه چیز در مورد جنگ با دستان برهنه است. این برای افراد ضعیف خواندنی نیست.

۲۴) رمان ابتداییهری پاتر و سنگ جادو (۱۹۹۷)

جی کی رولینگ – در حال حاضر، همه ما داستان موفقیت عظیم رولینگ با سری پاتر را می‌دانیم. نیازی به گفتن نیست که دنیای جادوگری با رمان ابتدایی او در متن بدیع دوباره به قدرت می‌رسد.

۲۵) Ghostwritten

دیوید میشل – اولین کتاب میچل یک باهوش است که شخصیت های کاملاً متفاوت در یک کتاب را با هم گره می‌زند. در ظاهر، به نظر می‌رسد که یک داستان کاملاً متفاوت باشد. آنچه انجام می‌شود؛ این است که نشان می‌دهد جهان چقدر به هم پیوسته است.

۲۶) دندان های سفید(۲۰۰۰)

زادی اسمیت – اسمیت با این رمان تازه وارد صحنه ادبیات شد. رمان اسمیت با یک داستان که حول تعاملات جوامع مختلف لندن می‌چرخد.

۲۷) تخت جمشید (۲۰۰۰)

مرجانه ساتراپی – رمان گرافیکی ساتراپی هنگام انتشار بسیار مورد توجه قرار گرفت. اولین تولید ادبی رمان نویس و تصویرگر ایرانی دیدی بنیادین از زندگی در یک حکومت دینی و نحوه برخورد مردم با آنچه زندگی به آن‌ها منتقل می‌کند؛ می‌دهد. با استفاده از ترکیبی از تصاویر بیشتر با کلمات کمتر ، این برداشتی متفاوت از سیاست است.

۲۸) رمان ابتدایی آخرین سامورایی (۲۰۰۰)

هلن دویت – رمان ابتدایی دویت رابطه بین یک مادر مجرد باهوش و پسر به همان اندازه باهوش را مورد توجه قرار می‌دهد. خط داستانی همچنین بر ماهیت ناکارآمد استفاده از شخصیت‌های فیلم مرد به عنوان چهره‌های پدر متمرکز است.

رمان ابتدایی

۲۹) بادبادک باز (۲۰۰۳)

خالد حسینی – اولین رمان حسینی در افغانستان جنگ زده دهه ۱۹۸۰ جریان دارد. این یک خوانش جایگزین برای تعامل جوامع کشور و چگونگی دوستی می‌تواند بر همه سختی‌ها غلبه کند.

۳۰)American Born Chinese

ژن لوئن یانگ – اولین پیشنهاد ادبی یانگ، یک رمان گرافیکی، از طریق سه داستان کوتاه به نژادپرستی در آمریکای شمالی می‌پردازد. این داستان‌های سنتی و مهاجران را گرد هم می‌آورد که در پیوند بین فرهنگ خانه‌های خود و کشورهای تازه پذیرفته شده هستند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های اخیر

درباره ما