نقد فصل چهارم سریال تاج (The Crown)-نبرد با کیف‌های دستی

فصل چهارم سریال تاج (The Crown)

سریال تاج (The Crown) سرانجام به لطف معرفی بازیگران نقش  پرنسس دایانا و مارگارت تاچر به پرفروش‌ترین دوران خود رسیده است. این سریال بهترین سریال درام سلطنتی است که تاکنون ساخته شده است.

فصل چهار این سریال در حالی عرضه شد که خانواده سلطنتی از صحت حوادث موجود در این فصل واکنشی نشان نداد. به نظر می‌رسد اطلاعاتی که در این فصل ارائه می‌شود؛ پرده از رازهای سلطنتی برداشته است.

  اداره کشور توسط دو زن

فصل چهارم  سریال تاج (The Crown) در سال ۱۹۷۹ با انتخاب اولین نخست وزیر زن انگلیس آغاز می شود. زمانی که اخبار پر از نارضایتی‌های ایرلندی‌ها است. هنگامی که شاهزاده چارلز (جاش اوکانر)، تازه ۳۰ ساله شده و تحت فشارهای فزاینده‌ای برای ازدواج است.

تاج در سال ۱۹۹۰ در میان به بن بست رسیدن ازدواج وارث تاج و تخت به پایان می‌رسد. دیدارهای مارگارت تاچر (جیلیان اندرسون) و تقابل او با ملکه الیزابت (اولیویا کلمن) از جمله بهترین لحظه‌های فصل چهارم این سریال است.

تاج (The Crown)

این فصل در واقع داستان سه زن است. اما درگیری مهم در این فصل بین ملکه الیزابت و نوجوان خجالتی که قرار است ملکه آینده شود؛ نیست. درگیری اصلی ملکه با زن دیگری است که به لحاظ قدرت چیزی از خود او کم ندارد. مارگارت تاچر  که به بانوی آهنین معروف است بسیار متواضع و قابل انعطاف نمایش داده می‌شود.

فیلمساز در این فصل هر فرصتی را به کار می‌گیرد برای پرداختن به مسئله زنان قدرتمند و مردانی که سعی می‌کنند سد راه آن‌ها شوند. چنانکه در لابه لای دیالوگ‌ها از فلیپ یا دنیس چنین مسائلی را می‌شنویم.

فیلیپ  معتقد است دو زن قدرتمند آخرین چیزی است که کشور به آن نیاز دارد. اما الیزابت با او مخالف است. او در ابتدا با تاچر رابطه کاری خوب و مبتنی بر احترامی برقرار می‎کند.

تاج (The Crown)

اما کم کم اختلاف عقاید و سبک زندگی این دو زن دستمایه محتوای اصلی سریال می‌شود. قسمت بعدی فصل چهارم به دورانی متمرکز است که دو زن بر سر مسئله تحریم‌ها درباره آپارتاید آفریقای جنوبی و اهمیت کشورهای مشترک المنافع با یکدیگر درگیر می‌شوند.

ملکه الیزابت در این درگیری با رهبر ان آفریقا همدردی می‌کند. ملکه به طور غیر منتظره “بیدار” می‌شود. او که با دیدن محبوبیت دایانا به خاطر بروز احساساتش به ضعف خود پی برده است این اقدام را قاطعانه انجام می‌دهد.

آزمون بالمورال تعیین کننده خط اصلی داستان تاج (The Crown)

در فصل چهارم سریال تاج (The Crown) الیزابت و فیلیپ، با بازی دوباره اولیویا کولمن و توبیاس منزیس، در تعطیلات خانوادگی هستند. این زوج  با بقیه اعضای خانواده سلطنتی در ارتفاعات اسکاتلند به تفریح مشغولند. در این سفر مهمانانی حضور دارند.

در ابتدا، نخست وزیر تازه انتخاب شده، مارگارت تاچر و همسرش، دنیس (استیون بوکسر) از راه می‌رسند. پس از رفتن تاچرها، دایانا اسپنسر (اما کورین) به خانواده سلطنتی می‌پیوندد. او آماده بررسی شدن به عنوان همسر احتمالی چارلز (جاش اوکانر) است.

تاج (The Crown)

دایانا، تاچر و همسرش تحت آزمایش بالمورال قرار می‌گیرند. بالمورال آزمونی است که در آن افراد جدید به خانه سلطنتی دعوت شده و مورد آزمایش قرار می‌گیرند. ابتدا می‌بینیم که تاچرها در موقعیت معذب کننده‌ای قرار می‌گیرند.

به نظر می‌رسد که در آزمون خانواده سلطنتی شکست خورده‌اند. کسی به آن‌ها توضیحی از رسوم این خانواده نمی‌دهد. علاوه بر این مورد تمسخر اعضای خانواده سلطنتی نیز قرار می‌گیرند.

تاچر سریال (تاج (The Crown) که در طول زندگی مدام در حال انجام امور سخت بوده است؛ حالا نمی‌تواند چندین روز وقتش را به سوارکاری و شکار یا کارت بازی بگذراند.

او تمام مدت به فکر  وظایفی است که نخست وزیری به عهده‎‎ اش قرار داده است. بنابراین مناسبات مخصوص خانواده سلطنتی نه تنها برای او لذتی ندارد؛ بلکه نمی‌تواند خودش را با آن‌ها همسو کند.

 سپس تاچرها می‌روند و دایانا می‌رسد؛ متواضع و بی‌ادعا. همه چیز برای او کاملا متفاوت است. او کفش مناسب برای رفتن به شکار  گوزن را همراه آورده است. این استعاره‌ای است برای نشان دادن آمادگی دایانا برای تمام مناسبات خانواده سلطنتی.

تاج (The Crown)

دو مسیر ایجاد شده در  آزمون بالمورال مسیر تعیین کننده فصل است. در یک طرف مارگارت تاچر وجود دارد. بازیگر نقش تاچر بسیار عالی به نظر می‌رسد. کلاه گیس او ورود بریتانیا به دنیای مدرن  را نشان می‌دهد.

جیلیان اندرسون در هر صحنه‌ای که با ملکه روبرو می‌شود درخشان‌تر عمل می‌کند. جایی که آن‌ها یکدیگر را به چالش می‌کشانند و به تعصبات متقابل و نقاط کور رابطه خود می‌پردازند.

در طرف دیگر، اوضاع برای پرنسس دایانا سریال تاج (The Crown) صعودی است. به تصاویر یک ازدواج افسانه‌ای را می‎‌بینیم که در نهایت منجر به یک زندگی زناشویی سلطنتی نیمه مدرنی می‌شود. در این ازدواج چارلز و دایانا زیر فیلتر زیبایی که دیگران می‌بینند؛ زجر می‌کشند.

اندرسون بازیگر نقش مارگارت تاچر بسیار چشمگیر است. او لبخندهای کشیده تاچر را به بهترین شکل ممکن بازی می‌کند. زیرمجموعه‌ای از دردها به همراه اشتیاق خودخواهانه و  غیرتمندانه‌ای که آرمانی را دنبال می‌کند.

در همین حال، کورین مجبور به انجام یک کار تقریباً غیرممکن است. تاچر چهره‌ای آشنا است؛ یک شبح شناخته شده از عصری است که در مطبوعات و حافظه برخی که هنوز زنده‌اند بسیار دیده می‌شود.

دایانا یک سوپراستار جهانی است. کورین سعی دارد نه تنها مدل معروفی باشد بلکه جذابیت معروف و غیرمعمول کسی را که کاملاً در تخیل فرهنگی نقش بسته است بازی کند. آنچه کورین به دست آورده است؛ بسیار معجزه آسا است.

تاچر و پرنسس دایانا با هم به تاج (The Crown) انرژی و جهت دهی می‌دهند که فصل سوم فاقد آن است. ازدواج چارلز و دایانا به همان اندازه پیچیده و ظریف است که استعاره شکار گوزن در قسمت تست بالمورال است.

تاج (The Crown)

ازدواج  سلطنتی حقایق و شایعات

صدای انفجار بمب در بالمورال که منجر به کشته شدن لرد مونتباتن می‌شود؛ چارلز غمگین را از روزهای پر تردید زندگی‌اش به سمت یکی از فاجعه بارترین ازدواج‌های سلطنتی سوق می‌دهد.

در قسمت‌های اولیه فصل چهارم تاج (The Crown)، خانواده سلطنتی را که در درک چارلز عاجز است؛ نشان می‌دهد. به نظر می‌رسد او در نهایت فردی که نیاز به دلسوزی دارد؛ بار می‌آید.

سخت‌ترین مشکلی که چارلز با آن دست به گریبان می‌شود ازدواج اوست. لرد مونتباتن به او توصیه می‌کند دختری با گذشته پاک که قوانین را بداند پیدا کند. در نهایت این توصیه‌ها و قوانین منجر به ازدواج او با دایانا می‌شود. این ازدواج  از همان ابتدا محکوم به فنا نشان داده شده است.

تاج (The Crown)

آیا نزدیکان این زوج در آن زمان می دانستند که چنین مشکلاتی وجود دارد؟ تا یک نقطه ، شاید. اکنون می‌دانیم که عدم اطمینان چارلز واقعی بود. مطمئناً از تعهد ماندگار او به کامیلا پارکر بولز (زمرد فنل) اطلاع داریم.

ما می‌دانیم که قبل از عروسی، پرنسس دایانا نیز به خانواده و دوستان خود ابراز تردید کرد. اما برای بیرون آمدن از این ازدواج خیلی دیر  بود، زیرا صورت او روی حوله‌های چای یادگاری بود. پس از آن، انتظارات عمومی از ازدواج نیز زیاد بود. در خلوت، مطمئناً باید در هر دو طرف اندازه‌ای از امید، عزم راسخ برای انجام کارها وجود داشته باشد.

فیلم نامه پیتر مورگان در فصل چهارم تاج (The Crown)هیچ گونه قضاوتی را نشان نمی‌دهد. از آن جا که هیچ کس صادقانه نمی‌داند چه اتفاقی پشت درهای بسته افتاده است، شاید در واقعیت نیز چنین بوده است.

مسئله ممکن است این باشد که قدرت درام تاریخی، معمولاً در قرار دادن کانون توجه در سایه‌ها است. یعنی دادن جنبه شخصی به رویدادهای سیاسی، که نمی‌توانیم آن را ببینیم. در هر جدایی زناشویی، طرفین طرفداران خود را دارند. در این جدایی بیشتر مردم طرف دایانا حضور بودند.

تاج (The Crown)

شخصیت پردازی فصل چهارم سریال تاج (The Crown)

 نوع برخورد شخصیت‌ها در تاج با اهداف خانواده سلطنتی در این فصل بی‌پرده‌تر بیان می‌شود. پیش از این، اعمال انجام شده توسط افراد خانواده سلطنتی بر اساس وظیفه‌ای بود که خداوند بر عهده خانواده سلطنتی قرار داده بود.

در  فصل چهارم سریال تاج (The Crown) اما، افراد تنها برای حفظ تاج دست به کارهای مختلف می‌زنند. افراد خانواده بی‌رحم و بی‌ملاحظه‌تر نشان داده می‌شوند.

اختلاف بین اعضای خاندان سلطنتی با وضوح بیشتری به نمایش گذاشته می‌شوند. اما کماکان همگی بر سر حفظ تاج توافق داشته و اعمال بیرونی خود را بر اساس آن تنظیم می‌کنند.

فصل چهارم تاج  موفق می‌شود ملکه الیزابت را به عنوان یک شخص واضح نمایش دهد. او عاشق اسب ‌سواری و سگ‌هایش است. ملکه الیزابت از بروز احساسات در ملاعام به شدت پرهیز دارد و دیگران را هم از این کار منع می‌کند.

الیزابت نیاز به مراسم را برای خانواده سلطنتی درک می‌کند. از هیاهو و در چشم بودن متنفر است. در سه فصل قبلی داستان نویسی مبتنی بر ازدواج ناموفق او بود. این مساله همیشه بزرگترین چالش در مرکز سریال بوده است.

تاج (The Crown)

پرنسس محبوب خانواده سلطنتی پرنسس دایانا

به نظر می‌رسید در فصل جدید تاج (The Crown) شاهد نقش پررنگ پرنسس دایانا باشیم. با توجه به محبوبیت دایانا از گذشته تا کنون، آشنایی او با چارلز و ازدواج او می‌توانست پررنگ‌تر باشد.

اما کوریون در نقش پرنسس دایانا بی‌نظیر ظاهر می‌شود. او را ابتدا در حالی می‌بینیم که لباس درخت پوشیده و پشت گلدان پنهان شده است. او  آنقدر جوان است که یک نوجوان به نظر می‌رسد.

او بعدها که چارلز با او تماس می‌گیرد در حال رقصیدن است. چرا که می‌داند  دیر یا زود شاهزاده با او تماس خواهد گرفت.

فصل چهارم تاج (The Crown)

بازیگران فصل چهارم سریال تاج (The Crown)

جاش اوکانر در نقش چارلز جوان در تاج (The Crown) ، شخصیتی حساس را بازی می‎کند که سرانجام توسط خانواده‌اش جویده می شود. اوکانر یک چارلز مستحق، بی‌فکر، حسود و زخمی را به نمایش می‌گذارد.

جیلیان اندرسون در نقش مارگارت تاچر بی‌نظیر است. لحن صدا و حرکات بی‌نظیری که به شدت با خود تاچر شباهت دارد کار او را فوق‌العاده نشان می‌دهد.

الویا کلمن، که به نظر می‌رسد دفعه قبل، شاید به اندازه کافی خوب نبود؛ به طرز خارق العاده‌ای خوب شده است. این باعث می‌شود که سریال بسیار لذت بخش باشد.

توبیاس منزیس در نقش پرنسس فیلیپ رابطه عجیبی با پسر بزرگ خود چارلز دارد. او همیشه در سایه لرد مونتباتن قرار می‌گیرد. چرا که لرد رابطه بسیار خوبی با چارلز دارد و بیش از اینکه فیلیپ برای چارلز پدری کرده باشد کنت مونتباتن این کار را می‌کند.

سریال تاج (The Crown)

هلنا بونهام کارتر در نقش میانسالی پرنسس مارگارت به اندازه نقش جوانی او جذاب و پر حاشیه است. او در این فصل به نوعی از ثبات می‌رسد. به نظر می‌رسد که سرانجام او از ماجراجویی دست کشیده و با خانواده سلطنتی همراه شده است.

چارلز دنس را که پیش از این با نقش تایوین لنیستر می‌شناختیم درتاج (The Crown) در نقش لرد لوئیس مونتباتن ظاهر شد. او نیز مانند اغلب بازیگران سریال بی‌نظیر است.

قبلی «
بعدی »

۲ دیدگاه ها

  1. پینگ بک: نقد فیلم تکه‌ های یک زن (Pieces of a Woman) – خرده ریزه‌های آدم‌ها | حسنا پرویزی
  2. پینگ بک: فهرست کامل برندگان گلدن گلوب ۲۰۲۱ | حسنا پرویزی golden globe 2021

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های اخیر

درباره ما