نقد فیلم منک (Mank) – روی دیگر دیوید فینچر

هشدار: ممکن است این متن قسمتی از داستان فیلم را لو بدهد.

فیلم نامه فیلم منک (Mank)، توسط جک فینچر پدر دیوید فینچر کارگردان این کار نوشته شده است. جک فینچر تصمیم داشت ایده این فیلم را در سال ۱۹۹۰ به رشته تحریر درآورد. اما عمر او قد نداد. جک فینچر در سال ۲۰۰۳ دار فانی را وداع گفت. در سال ۲۰۱۹ دیوید فینچر تصمیم گرفت به خاطر ادای دین به پدرش این فیلم را به روی پرده ببرد.

منک-mank-دیوید-فینچر.1

منک درباره فیلمنامه نویس پر دردسری به نام هرمن جی. منکیویتس (گری اولدمن) است که به دلیل اعمال و ابراز عقیده‌های مختلف از بدنه هالیوود رانده شده است. او قصد دارد با نوشتن یک فیلمنامه خود را اثبات کند. از زمان مرگ  منکیویتس در سال ۱۹۵۳ افراد بسیاری سعی در بازیابی نقش او برای نوشتن فیلمنامه اصلی همشهری کین داشتند.  

هرمن جی. منکیویتس  کیست؟

منکیویتس فیلم منک (Mank) نویسنده و فیلم نامه نویسی آمریکایی است. او در کارنامه‌ی درخشانش آثاری چون همشهری کین و جادوگر شهر اوز را دارد.

منک (mank) دیوید فینچر


این نویسنده علی رغم حواس پرتی ناشی از مصرف بیش از اندازه الکل بسیار خوب می‌نویسد.

انسانی که در مقابل عقاید خود، با قدرت و پافشاری می‌ایستد. حتی با وجود احتمال باخت، روی عقاید خود شرط‌بندی هم می‌کند.

او پس از یک تصادف و آسیبی که دیده، خانه نشین شده است. اوسون ولز با منک به توافق رسیده است که برایش فیلمنامه‌ای بنویسد. بناست او فیلمی بسازد که در هالیوو غوغا به پا کند. او در طی دوران نقاهت خود باید فیلم نامه را به اتمام برساند و در اختیار اورسن ولز قرار دهد. مانکویتس بابت همین فیلم ‌نامه هم جایزه اسکار دریافت کرد.

فیلم همشهری کین  

در تاریخ تعدادی از فیلم‌های پر سر و صدای کلاسیک وجود دارد که هنوز هم مورد توجه بسیاری از سینما دوستان است. از جمله فیلم‌های مشهور و تاثیرگذاردر تاریخ سینما می‌توان به فیلم همشهری کین  (Citizen Kane) اشاره کرد. این فیلم درسال ۱۹۴۰ ساخته شد. با گذشت سالیان سال هنوز هم جاودانه است و در همان سال انتشار بازخوردهای بسیار مثبتی را از سوی منتقدان دریافت کرد. این فیلم بی‌نظیر دلیلی بر ساخت فیلمی با موضوع همشهری کین به نام منک (Mank) شد.زمانی شایع شده بود که اورسون ولز نقش آنچنان مهمی در نگارش همشهری کین نداشته و فیلم‌نامه منک هم برهمین تئوری استوار است.

پیش از این درگیری و شایعات فراوانی حول محور این موضوع به وجود آمد.

منک (mank) دیوید فینچر

پائولین کائیل منتقد سینما در مقاله مشهور خود تمام اعتبار این فیلم را به مانکویتس داد. اما ریچارد بی جوئل مورخ سینما سهم اورسون ولز را در این فیلمنامه محفوظ دانست.

دیوید فینچر در فیلم بیوگرافی جدید خود منک (Mank)، چنین روایت‌هایی را نادیده می‌گیرد. او شجاعانه تلاش می‌کند تا این داستان فراموش شده را بازگو کند.

عده‌ای معتقدند که اورسون ولز هرگز نابغه نبوده و به واسطه حضور افراد خبره در کنارش توانسته به اعتبار بزرگی دست پیدا کند.

منک (mank) دیوید فینچر


فینچر نیز تا پیش از منک با صحه گذاشتن بر این ادعا، تجربه بصری جذاب همشهری کین را حاصل حضور تیم فنی قدرتمند در کنار این کارگردان دانست.

فضای تاریک هالیوود در دهه سی

فیلم در دهه ۱۹۳۰ یعنی دوران رکود اقتصادی می‌گذرد. منک (Mank) درباره‌ هالیوود، نوشتن یک فیلمنامه‌ شاهکار و زد ‌و‌ بندهای سرمایه‌داران استودیویی است. مسائلی مانند بحران اقتصادی، اوج گرفتن اورسون ولز و مسائل مختلف در کمپانی‌های قدرتمند آن زمان نظیر ام جی ام را مرور نماید.

این فیلم دیوید فینچر بخش کوچکی از تاریخ پر زرق و برق هالیوود را روایت می‌کند. رابطه کمپانی‌های فیلم سازی و سرمایه‌داران که افرادی پرنفوذ هستند و در دنیای سیاست هم قدرتمند هستند.

منک (mank) دیوید فینچر

تفاوت سبک فیلمسازی دیوید فینچر در منک (Mank)

فیلم منک (Mank) دیوید فینچر به لحاظ بصری، از نظر نورپردازی، میزانسن و زوایای دوربین در فیلم همشهری کین نزدیک است. به نظر می‌رسد سیاه و سفید بودن این فیلم با هدف نزدیک شدن اثر به حال و هوای آثار کلاسیک باشد. اما با توجه به نوع روایت غیر خطی  و مدرن فیلم ظاهرا جز در ظاهر کارکرد دیگری نداشته است.

داستان فیلم منک

فینچر از همان دقایق اولیه ما را با شخصیت هرمن جی. منکیویتس  آشنا می‌کند. خیلی سریع ما را به دل قصه و تجربه‌های این نویسنده دائم الخمر در هالیوود می‌برد.

منک (mank) دیوید فینچر

در  ابتدای فیلم منک(Mank)، مانکویتس از تصادف جان سالم به در می‌برد. او دوران بهبودی از شکستگی پای خود را می‌گذراند. در همین زمان منکیویتس بر روی فیلمنامه‌ای برای اورسون ولز کار می‌کند. به سبب ناتوانی او دستیارش فیلمنامه‌ای که منکیویتس به او دیکته می‌کند را می‌نویسد. روایت ماجرای این فیلم ازطریق فلش بک  روایت می‌شود و زمان غیر خطی است.

بذ‌له‌گویی بخش مهمی از شخصیت منکیویتس است. او در هنگام مستی، بسیار صادق است . احتمالا نوشیدنی‌های الکلی به او کمک می‌کند که خود را از افکارش رهایی ببخشد. چرا که او همیشه خود را مانند سایه‌ای در هالیوود می‌داند. منک که اصولا انسان مطیعی نیست برای اغلب اطرافیان باعث دردسر است. اما همچنان او محبوب کسانی است که می‌شناسندش.

منک (mank) دیوید فینچر

بازیگران فیلم منک (mank)

 در این فیلم بازیگرانی چون گری اولدمن (هرمن جی. منکیویچ )، آماندا سایفرد(ماریون دیویس)، ارلیس هوارد، لی لی کالینز، تام پلفری و… نقش آفرینی کرده‌اند. می‌توان گفت گری اولدمن به تنهایی بار اصلی جذابیت فیلم را به دوش می‌کشد.

گری اولدمن با بازی بی‌نظیر خود یکی از امیدهای اصلی کسب جایزه اسکار خواهد بود. او علی‌رغم هر گونه شباهتی با منکیویتس توانسته است احساسات او را به خوبی به نمایش بگذارد. اوضاع نا به سامان و حالت ناپایدارش این نویسنده را به شکل قابل باوری نشان می‌دهد.

منک-mank-دیوید-فینچر.1

نقطه ضعف فیلم جدید دیوید فینچر

می‎توان گفت هیچ شخصیت مکملی در فیلم حضور ندارد که بر قصه تاثیرگذار باشد. همه اصولا بر سر راه منکیویتس قرار می‌گیرند که فینچر بتواند قصه را روایت کند.این روایت‌ها گاه به سیاست و انتخابات گره می‌خورد و گاه به رویکردهای اجتماعی در خصوص نگاه هالیوود به کمونیست‌ها و سوسیالیست‌ها.

قبلی «
بعدی »

۵ دیدگاه ها

  1. پینگ بک: بهترین فیلم های سال 2020 | حسنا پرویزی Best movie of 2020
  2. پینگ بک: پیش بینی فیلم های اسکار 2021 | حسنا پرویزی Oscar Movies 2021
  3. پینگ بک: فهرست کامل برندگان گلدن گلوب ۲۰۲۱ | حسنا پرویزی golden globe 2021
  4. پینگ بک: 10 فیلم که موفق به کسب اسکار نشدند | حسنا پرویزی oscar awar
  5. پینگ بک: برندگان اسکار ۲۰۲۱ مشخص شد - مجله الکترونیکی دی جی لند oscar 2021

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های اخیر

درباره ما