داگلاس استورات برنده جایزه بوکر ۲۰۲۰

داگلاس استوارت، نویسنده اسکاتلندی-آمریکایی، برای اولین رمان خود شاگی بین (Shuggie Bain)، برنده جایزه بوکر ۲۰۲۰ شد.

روز پنجشنبه ۱۹ نوامبر استوارت طی مراسمی ویژه در Roundhouse لندن برنده این مراسم شد. این رویداد شامل کمک‌های دوشس کورن وال ، رئیس جمهور پیشین آمریکا باراک اوباما و برندگان جایزه بوکر گذشته کازوئو ایشی گورو، مارگارت اتوود و برناردین اواریستو بود.

شاگی بیین که در فوریه امسال منتشر شد. این کتاب براساس کودکی  خود استوارت است. استوارت ۴۴ ساله این رمان را به مادرش تقدیم کرد. مادرش در ۱۶ سالگی نویسنده در اثر اعتیاد به الکل درگذشت.

شاگی بین اثر داگلاس استوارت برنده جایزه بوکر 2020

اظهار نظرها در مورد کتاب Shuggie Bain اثر داگلاس استوارت

مارگارت باسبی، رئیس هیئت داوران جایزه بوکر ۲۰۲۰ است. او گفت که رمان داگلاس استوارت قرار است کلاسیک باشد و آن را یک پرتره متحرک توصیف کرد. شاگی بین با لطافت و قدرتمندی نوشته شده است. رمانی که به دلیل لحظات عاطفی زیاد تاثیر گذار است.

روایتی حیرت انگیز از پسر جوانی که در دهه ۱۹۸۰ در گلاسگو تاچر بزرگ شد ، با مادری که با اعتیاد دست و پنجه نرم می کند.

استوارت دومین اسکاتلندی است که برنده این جایزه می‌شود. نفر اول جیمز کلمن بود. او در سال ۱۹۹۴ برای چقدر دیر به این جایزه رسید. استوارت قبلاً در مصاحبه‌ای با وب سایت جایزه بوکر ، رمان کلمن را به عنوان اثری تغییر دهنده زندگی توصیف کرده بود و گفت: “این یک کتاب جسورانه است ، نثر و جریان آگاهی واقعاً مبتکرانه است.”

استوارت اکنون رمان دوم خود را به نام Loch Awe که در گلاسگو است؛ به پایان می‌رساند.

نامزدهای جایزه بوکر 2020

سایر نامزدهای جایز بوکر ۲۰۲۰

در کتاب هایی که به فهرست نامزدهای نهایی جایزه بوکر ۲۰۲۰ راه یافتند، به طیف وسیعی از موضوعات از تغییرات اقلیمی و سختی‌های زندگی در زیمبابوه گرفته تا زوال عقل و سربازان زن در اتیوپی پرداخته شده است. دایان کوک با برهوت جدید (The New Wilderness)، تیستسی دانگارمبگا با این پیکر سوگوار (This Mournable Body) ، آونی دوشی با شکر سوخته (Burnt Sugar) ، مازا منگسته با پادشاه سایه (The Shadow King) و براندون تیلور با زندگی واقعی (Real Life) از دیگر نامزدهای نهایی رقابت امسال بودند.

جایزه بوکر 2020

جایزه بوکر به عنوان معتبرترین جایزه ادبی کشور انگلیس به هر رمانی که به زبان انگلیسی نوشته شده باشد. فارغ از ملیت نویسنده، شانس شرکت در این رقابت را می‌دهد. تنها یک شرط وجود دارد و آن هم این که رمان مذکور در یک بازه زمانی مشخص در کشور انگلیس یا ایرلند منتشر شده باشد. سال گذشته مارگارت آتوود و برناردین اواریستو به صورت مشترک برنده جایزه بوکر شده و مبلغ ۵۰ هزار پوندی این جایزه را با یکدیگر تقسیم کردند.

قبلی «
بعدی »

۱ دیدگاه

  1. پینگ بک: بهترین رمان های سال 2020 | حسنا پرویزی best novels 2020

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های اخیر

درباره ما