• خانه
  • >
  • نقد و بررسی
  • >
  • نقد فیلم تکه‌ های یک زن (Pieces of a Woman) – خرده ریزه‌های آدم‌ها

نقد فیلم تکه‌ های یک زن (Pieces of a Woman) – خرده ریزه‌های آدم‌ها

Pieces of a Woman تکه های یک زن

هشدار: این متن ممکن است قسمتی از داستان فیلم را لو دهد.

کورنل موندوتسو کارگردان تکه‌ های یک زن (Pieces of a Woman) پیش از این فیلم «خدای سفید» را در کارنامه دارد. او با فیلم‌هایی همچون دلتا و جوانا در جشنواره کن حضور داشته است.

تکه‌های یک زن  درباره زوجی (ونسا کربی و شایا لباف) است که انتظار تولد فرزندشان را می‌کشند. آن‌ها تصمیم می‌گیرند بچه را در خانه به کمک یک ماما به‌ دنیا بیاورند. اما اوضاع آن‌طور که باید پیش نمی‌رود. آن‌ها از ماما به دلیل کوتاهی در انجام وظیفه شکایت می‌کنند.

تکه‌ های یک زن (Pieces of a Woman)

داستان فیلم تکه‌ های یک زن (Pieces of a Woman)

فیلم از همان ابتدا همه چیز را بر اساس این زایمان طرح ریزی می‌کند. مارتا در حلقه همکارانش قرار گرفته و برای آمدن فرزندش هیجان زده است. چیزی نمی‌گذرد که پروسه زایمان آغاز می‌شود. این زوج با مامای خود تماس می‌گیرند اما متوجه می‌شوند او برای کمک به یک زایمان دیگر رفته و در دسترس نیست.

یک مامای جایگزین به نام ایوا (مالی پارکر) به کمک آن دو می‌آید. از این به بعد مخاطب به مدت سی دقیقه یک زایمان نفس گیر را شاهد است. زایمانی که پیش از این در هیچ فیلمی به این وضوح شاهدش نبوده‌ایم. تصاویری که تکه‌ های یک زن (Pieces of a Woman) از زایمان ارائه می‌دهد ملموس و رنج آور است.

فیلم برداری سی دقیقه‌ای این صحنه تک برداشت بوده است. از انقباضات زودرس گیج کننده تا زایمان دردناک روی زمین، در وان حمام، روی تخت را دنبال می کند. تماشای یک تولد با تمام رنج‌ها تجربه شگفت آوری است. کورنل موندوتسو تصویر بی‌نظیری از پروسه زایمان را به مخاطب نشان می‌هد. تجربه رنج آوری که پایان خوشی هم ندارد.

تکه‌ های یک زن (Pieces of a Woman)

سوگواری متفاوت آدم‌ها

مارتا، پس از مرگ نوزادش، هنوز از لحاظ جسمی دچار چالش است. او به لحاظ روانی چالش‌های به مراتب جدی‌تری دارد. عکس‌العمل‌های پیچیده و عجیبی که از خود بروز می‌دهد نشانگر این موضوع است. مارتا ظاهر هر چیزی را حفظ می‌کند. به زودی به محل کارش بازمی‌گردد. به کارهای روزمره‌اش رسیدگی می‌کند.

او بدون هیچ احساساتی وسایل اتاق کودکی که احتمالا با شوق وعلاقه تهیه کرده بود را جمع می‌کند. این دور ریختن وسایل می‌تواند از احساسات عمیق او که بروز پیدا نمی‌کند خبر بدهد. شان اما در این زمینه کاملا برونگرا رفتار می‌کند. برای شکایت از ماما او راسخ‌تر است. خشم ناشی از غمش را به وضوح نشان می‌دهد و به راحتی گریه می‌کند.

در ابتدای فیلم تکه‌ های یک زن (Pieces of a Woman) ما این زوج را خوشبخت و خوشحال می‌بینیم. اما پس از زایمان کم کم متوجه اختلاف طبقاتی و شخصیتی که میان این دو نفر وجود داشته است می‌شویم.

در زمان زایمان این‌طور به نظر می‌رسد که شان و مارتا فارغ از اختلاف طبقاتی‌شان زوجی خوشحال و عاشق‌اند. همینطور هم هست. آن‌ها در طول سال‌های زندگی با یکدیگر توانسته‌اند این شکاف طبقاتی را با عشق و محبت پر کنند. اما پس از مرگ نوزاد، اوضاع تغییر می‌کند.

تکه‌ های یک زن (Pieces of a Woman)

 شخصیت‌های فرعی پر تاثیر

شان و مارتای فیلم تکه‌ های یک زن (Pieces of a Woman) روز به روز از همدیگر دور می‌شوند. حضور اشخاص دیگر نه تنها به این رابطه کمک نمی‌کند بلکه به دور شدن آن‌ها از همدیگر نیز منجر می‌شود. مادر مارتا (الن بورستین) یکی از این شخصیت‎ها است. او که در خانواده‌ی با طبقه پایین جامعه بزرگ شده اما حالا در طبقه بالایی قرار دارد نمی‌تواند فرزندانش را به حال خود رها کند. او مستبد و یکدنده است. بودن شان و مارتا کنار همدیگر را هیچ وقت نپسندیده و حالا هم صلاح نمی‌داند.

برای همین به هر کاری دست می‌زند تا چیزی که خودش صلاح فرزندانش می‌داند را به فرزندانش دیکته کند. این مادر برای مارتا بیش از اینکه نقش فردی حمایتگر را داشته باشد، مداخله‌گر بوده است. دخالت‌های او در زندگی مارتا فقط به دوران کودکی‌اش محدود نمی‌شود و اکنون نیز پایش را به ازدواج آن دو کشانده است. این مادر است که شان را برای گرفتن غرامت از ماما تحریک می‎‌کند. مادر مارتا را به دلیل کم کاری در پرونده ماما سرزنش می‌کند. او بیش از پیش بین این زوج اختلاف ایجاد می‌کند.

تکه‌ های یک زن (Pieces of a Woman)

نیمه دوم فیلم بیشتر درگیر فرار شان از مواد مخدر و رابطه‌اش با دخترعموی مارتا است. دخترعمویی که مادر مارتا از او می‌خواهد تا در پرونده مربوط به ماما به آن‌ها کمک کند. چرا که سوزان یک وکیل است.

خرده ریزه‌های یک رابطه

تکه‌ های یک زن (Pieces of a Woman) از فیلم‌هایی است که همزمان زیبا و آزار دهنده است. از عنوان فیلم مشخص است قصد دارد خرده ریزهای یک فرد، یا یک ازدواج را که از بین رفته است؛ دریابد. هییچ فیلمی چنین آسیب شخصی و منزوی کننده‌ای را به طور کامل به تصویر نمی‌کشد.

رنج ناشی از مرگ یک نوزاد هنگام زایمان از آن دست رنج‌هایی است که دیگران به سختی درکش می‌کنند. زمانی با آن ارتباط برقرار می‌کنند که خود چنین تجربه‌ای را از سر گذرانده باشند.  فیلم تلاش می‌کند کارهای مختلفی بکند؛ تکه‌های مختلف مارتا را دوباره سر جایش بگذارد پیش از آنکه او دریابد هرگز دیگر آن کلیت سابق نخواهد بود.

نقطه قوت فیلم تکه ‌های یک زن (Pieces of a Woman)

بزرگترین دلیل قدرتمند بودن این فیلم بخاطر نقش اول آن، ونسا کربی است. او از زمان بازی  در نقش پرنسس مارگارت در دو فصل اول سریال تاج مخاطبان را تحت تأثیر قرار داد. پس از آن نیزبرای فیلم‌های بزرگ دیگری نیز به صحنه رفته است.

بی‌شک تکه ‌های یک زن (Pieces of a Woman) بی‌نظیرترین نقش آفرینی او تا به امروز است. ایفای نقش زنی در آستانه ویرانی کاری است که او به خوبی از  پسش برمی‌آید. او احتمالا برای نقش پرنسس مارگارت نیز مانند مارتا با همین چالش روبرو بود. بازی بی‌نظیر الن بورستین در نقش مادر مارتا نیز از دیگر نقاط قوت فیلم است.

قبلی «
بعدی »

۴ دیدگاه ها

  1. پینگ بک: پیش بینی فیلم های اسکار 2021 - مجله الکترونیکی دی جی لند Oscar Movies 2021
  2. پینگ بک: پیش بینی فیلم های اسکار 2021 | حسنا پرویزی Oscar Movies 2021
  3. پینگ بک: فهرست کامل برندگان گلدن گلوب ۲۰۲۱ | حسنا پرویزی golden globe 2021
  4. بدترین فیلمی که به عمرم دیدم با فیلمبرداری فاجعه بار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های اخیر

درباره ما