بهترین فیلم های سال ۲۰۲۰

بهترین فیلم های سال 2020

انتخاب لیستی از  میان  بهترین فیلم های سال ۲۰۲۰  کار چندان راحتی نیست. سال ۲۰۲۰ برای سینماگران نیز به اندازه دیگران سخت و عجیب گذشت. علی رغم این سختی‌ها فیلم‌هایی که مدت‌ها منتظر آمدنشان بودیم از راه رسیدند.

از تنت نولان گرفته که علاقه‌مندان نولان را تا حدی ناامید کرد. تا  منک دیوید فینچر که تا حد زیادی توانست طرفدارانش  را راضی کند. در ادامه لیستی از بهترین فیلم‌ها آورده شده است.

بهترین فیلم های سال 2020

۱) سرزمین آواره‌ها (Nomadland)

فیلم سینمایی سرزمین آواره‌ها اثر کلویی ژائو  است. این فیلم از بهترین فیلم های سال ۲۰۲۰ جشنواره‌های بین‌المللی است. سرزمین آواره‌ها در جشنواره فیلم ونیز ۲۰۲۰ به نمایش درآمد. این فیلم با تمجید منتقدان روبرو شد. کلویی ژائو کارگردان فیلم سینمایی سرزمین آواره‌ها یک هنرمند چینی است که با فیلم «سوارکار» تحسین جهانی گرفت.

سرزمین آواره‌ها درباره زنی است که اموالش را در رکود بزرگ اقتصادی از دست داده و پس از آن رهسپار سفری به سوی غرب آمریکا می‌شود؛ او در یک ماشین ون روزگار می‌گذراند.

بهترین فیلم های سال 2020

۲) من به پایان دادن به اوضاع فکر می‌کنم (I’m Thinking of Ending Things)

فیلم سینمایی «من به پایان دادن به اوضاع فکر می‌کنم» یک فیلم روانشناختی است. این اثر سومین فیلمچارلی کافمن در قامت کارگردان است. من به پایان دادن به اوضاع فکر می‌کنم براساس رمانی به همین نام به قلم ایین رید فیلم‌نامه‌ از خود کافمن تولید شده است.

این فیلم که از بهترین فیلم های سال ۲۰۲۰ است. داستان درباره زن جوانی است که به نامزدش به مزرعه دورافتاده والدین مرد سفر می‌کند. به محض اینکه زن به مقصد می‌رسد تمام آنچه گمان می‌کرده درباره خودش و مرد می‌داند به پرسش کشیده می‌شود.

بهترین فیلم های سال 2020

۳) محاکمه شیکاگو ۷ (The trail of the Chicago 7)

محاکمه شیکاگو ۷ داستان محاکمه هفت متهم ضد جنگ ویتنام است. فیلم‌نامه  این فیلم را آرون سورکین نوشته است. در ابتدا بنا بود استیون اسپیلبرگ آن را جلوی دوربین ببرد. اما این اتفاق رخ نداد. درنهایت خود سورکین آن را ساخت.

کارگردان پروژه انتخاب شد و در سال ۲۰۱۹ ساخت آن را آغاز کرد. فیلم آرون سورکین بابت بازی‌های خوب، فیلم‌نامه قدرتمند و بازنمایی‌های عمیق عناصر فرهنگی دهه ۱۹۶۰ مورد توجه قرار گرفته است و در میان آثار برتر سال ۲۰۲۰ شناخته می‌شود.

بهترین فیلم های سال 2020- قد دراز

۴) قد دراز (Beanpole) از بهترین فیلم‌ های سال ۲۰۲۰

قد دراز بهترین فیلم های سال ۲۰۲۰ است. کانتمیر بالاگوف، فیلمساز ۲۹ ساله‌ روسی برای فیلم ‌قد دراز در جشنواره کن برنده دو جایزه شد. او داستان این فیلم را از کتاب «جنگ چهره‌ی زنانه ندارد»، که تاریخ شفاهی تجربه‌های زنان شوروی در جنگ اثر سوتلانا آلکسیویچ است؛ الهام گرفت. این فیلم تصویری آزار دهنده از جنگی حتی فراتر از میدان جنگ است.

قد دراز همچنین جایزه بهترین فیلم بین المللی اسکار امسال را نیز به خود اختصاص داده است. این فیلم قصه بی‌رحمانه‌ای از جنگ را روایت می‌کند. کارگردانی خیره کننده و جزییات عجیب و غریب، این فیلم را به اثری دقیق و جذاب تبدیل کرده است.

بهترین فیلم های سال 2020-لانه

۵) لانه (Nest)

شان دورکین کارگردان فیلم لانه  پس از 9 سال با یک درام خانوادگی ساده بازگشته است.  او در سال ۲۰۱۱ «مارتا مارسی می مارلن» را در ژانر وحشت به روی پرده برد. دورکین برای همین فیلم، برنده جایزه ساندس نیز شده است.

در درام آرام سوختن دورکین، هر کادر دارای ترکیبی استادانه است. لانه قصه  روری اوهارا (جود لا) جاه‌طلب و بلندپرواز را روایت می‌کند. مردی انگلیسی باهوش، با ظاهری جذاب و بسیار کاریزماتیک.

 او که پیش از این به دنبال رویاهای خود به آمریکا رفته، با زن زیبای آمریکایی ازدواج کرده است. حالا در پی رویای جدیدی به زادگاهش برمی‌گردد.

بهترین فیلم های سال 2020-منک

۶) منک (Mank) از بهترین فیلم‌ های سال ۲۰۲۰

«منک» یکی دیگر از بهترین فیلم های سال ۲۰۲۰ فیلم سینمایی است. دیوید فینچر پس از ۶ سال فاصله با «دختر گم‌شده» این فیلم را به عرصه رقابت فرستاد.

منک درباره هرمن جی. منکویتس است. برهه زمانی که منکویتس روی فیلم‌نامه فیلم «همشهری کین» (Citizen Kane) کار می‌کرد.

منک دارای ویژگی‌های تکنیکی تحسین‌برانگیز است. این فیلم از شانس‌های مهم و مسلم اسکار خواهد بود. جک فینچر پدر دیوید فیلم‌نامه‌نویس منک بوده و گری اولدمن نقش هرمن جی. منکویتس را بازی می‌کند.

بهترین فیلم های سال 2020

۷) فرار کن (Run)

فرار کن (Run) دومین ساخته آنیش چگنتی ۲۹ ساله  است. او در سال ۲۰۱۸ به خاطر کارگردانی فیلم جستجو تحسین شد.

فرار قصه زندگی مادر و دختری را روایت می‌کند که در خانه‌ای بزرگ و ویلایی به دور از شهر زندگی می‌کنند. دخترکی که زندگی آرامی را تحت نظارت مادرش می‌گذراند.

هرگز، به ندرت، گاهی، همیشه-بهترین فیلم های سال 2020

۸) هرگز، به ندرت، گاهی، همیشه (Never Rarely Sometimes Always)

از بهترین فیلم های سال ۲۰۲۰ «هرگز، به ندرت، گاهی، همیشه» ساخته الیزا هیتمن است. این فیلم  برنده جایزه بزرگ هیئت داوران خرس نقره ای در جشنواره فیلم برلین شد.

هیتمن کارگردان اثر در میان سینماگران منتقدپسند و تحسین‌شده آمریکایی قرار دارد. او سابقه حضور چندین‌باره در جشنواره ساندنس و کارگردانی چند قسمت سریال برای شبکه‌هایی چون نت‌فلیکس و اچ‌بی‌او را دارد.

داستان فیلم هرگز به ندرت گاهی همیشه درباره دو دختر نوجوان (دو دختر عمو) است که از پنسیلوانیا راهی نیویورک می‌شوند؛ این سفر با دشواری‌هایی همراه است به ویژه اینکه یکی از دو دختر به شکل ناخواسته باردار شده است.

بهترین فیلم های سال 2020-عاشقان راک

۹) عاشقان راک (Lover Rock)

در لیست بهترین فیلم های سال ۲۰۲۰ می‌توان نام این فیلم را دید. استیو مک کوئین کارگردان این فیلم عاشقانه است. مک کوئین نوشتن فیلم نامه این اثر را باکمک کورتیا نیولند انجام داده است.

 دو عاشق در یک مهمانی خانه‌های بلوز در دهه ۱۹۸۰ در غرب لندن با یکدیگر دیدار می‌کنند.  لاورز راک اولین بار به عنوان فیلم افتتاحیه در پنجاه و هشتمین جشنواره فیلم نیویورک در ۲۴ سپتامبر ۲۰۲۰ به نمایش درآمد.

بهترین فیلم های سال 2020 - tenet

۱۰) انگاشته (Tenet) از بهترین فیلم‌ های سال ۲۰۲۰

فیلمی در ژانر علمی تخیلی اکشن به نویسندگی، تهیه‌کنندگی و کارگردانی کریستوفر نولان است که در سال ۲۰۲۰ اکران شد. داستان فیلم دربارهٔ دو جاسوس حرفه‌ای است که برای پیش‌گیری از وقوع جنگ جهانی سوم درگیر یک ماجرای پیچیده می‌شوند.

تنت از بهترین فیلم های سال ۲۰۲۰ واکنش مثبت منتقدان  را به همراه داشت. بیش از هر چیزی از نظر پیچیدگی و گنگ بودن داستان و ضعف در شخصیت‌پردازیمورد انتقاد قرار گرفت.

بهترین فیلم های سال 2020

۱۱) میناری (Minari)

فیلم سینمایی میناری نیز از بهترین فیلم های سال ۲۰۲۰ یک درام آمریکایی به کارگردانی لی ایزاک چانگ است.  داستان فیلم در مورد یک خانواده مهاجر است که از کره به آمریکا آمده‌اند.

این فیلم بر اساس  زندگی و تجربیات کارگردان نوشته شده است. فیلم داستان خود را با ظرافت بیان می‌کند. مخاطب را به آرامی درگیر جریان روزمره زندگی این خانواده می‌سازد؛ بی‌آنکه در نمایش این زندگی از ساختار دراماتیک سنتی استفاده کند.

بهترین فیلم های سال 2020

۱۲) دستیار (The Assistant)

جولیا گارنر  متوجه می‎شود که فضای کاری‌اش مسموم است. هر لحظه ممکن است خودش نیز مورد سو استفاده قرار گیرد. کیتی گرینِ کارگردان این اثر است. او در اولین تجربه خودش برای فیلم بلند داستانی، زاویه دید خوبی برای پرداخت این این حواشی انتخاب کرده است.

بهترین فیلم های سال 2020

۱۳) اولین گاو (First Cow) از بهترین فیلم‌ های سال ۲۰۲۰

فیلم «اولین گاو» از بهترین فیلم های سال ۲۰۲۰ است. این فیلم توانست جایزه‌ی بهترین فیلم را از طرف حلقه‌ی منتقدان نیویورک به دست آورد. کلی ریچارد دو سال پیش با فیلم «برخی زنان»  توجه‌ها را به خودش جلب کرد. درامی زنانه که به شیوه‌ای هنرمندانه ساخته شده بود.

فیلم‌نامه‌ی «اولین گاو» هم خود کلی ریچارد نوشته است.داستان آشپزی که به غرب سفر کرده و به گروهی از تله‌گذاران پوست خز پیوسته است.

او در میان آن‌ها فقط موفق می‌شود با یک مهاجر چینی ارتباط برقرار کند. مردان باید با هم همکاری کنند اما واقعیت این است که تجارت همه‌ی آن‌ها به مالک زمین ثروتمندی بستگی دارد که صاحب یک گاو شیرده است.

بهترین فیلم های سال 2020-مارتین ایدن

۱۴) مارتین ایدن (Martin Eden) از بهترین فیلم های سال ۲۰۲۰

مارتین ایدن از بهترین فیلم های سال ۲۰۲۰ به کارگردانی پیرتو مارچلو اقتباسی است از رمان جک لندن. داستان درباره‌ی دریانوردی با نام مارتین ایدن است. او در بحبوحه‌ی یک اروپایی از هم پاشیده به یک نویسنده مطرود تبدیل می شود.

روایت مبهم و مقطع تاریخی جذاب و ارجاع‌های زمانی پیچیده‌ای که در فیلم گنجانده شده است، بحث‌های زیادی را بین تماشاگران این جشنواره‌ها به راه انداخت. منتقدین ایندی وایر که فیلم را دیدند می گویند اقتباسی رویایی و به طرز غافلگیر کننده‌ای وفادار است که انگار عقبه و دانشی صد ساله پشتش خوابیده.

قبلی «
بعدی »

۱ دیدگاه

  1. پینگ بک: نقد فیلم سرزمین آواره‌ها (Nomadland) – ما زنده به آنیم که آرام نگیریم | حسنا پرویزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های اخیر

درباره ما