• خانه
  • >
  • سینما
  • >
  • شان کانری بهترین جیمز باند تاریخ درگذشت

شان کانری بهترین جیمز باند تاریخ درگذشت

شان کانری بازیگر اسکاتلندی برنده اسکار  است. او بیشتر با بازی ۰۰۷ در فیلم‎های جاسوسی اولیه “جیمز باند” شهرت دارد. کانری همچنین در فیلم‌هایی مانند “رابین و ماریان” ، “نام گل سرخ” ، “دست نخورده‌ها” ، “شکار برای اکتبر سرخ” و “ایندیانا جونز و آخرین جنگ صلیبی” بازی کرده است.

شان کانری

بیوگرافی شان کانری

در دهه ۱۹۵۰ ، شان کانری در بسیاری از فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی انگلیس انتخاب شد. در اوایل دهه ۶۰ ، او نقش اصلی جیمز باند را در فیلم دکتر نه ایفا کرد. در ادامه بازی‌هایی مانند گلدفینگر و تندربال ضمن محبوبیت گسترده ، نقش خود را ادامه داد.

او پس از آن به طور منظم در فیلم کار کرد و در سال ۱۹۸۷ برنده جایزه اسکار در گروه بازیگر نقش مکمل برای The Untouchables شد. کانری بعداً در فیلم‌های ماجراجویی ایندیانا جونز و آخرین جنگ صلیبی و لیگ آقایان فوق العاده بازی کرد، قبل از اینکه از بازیگری کناره گیری کند.

شان کانری

کودکی

توماس شان کانری در ۲۵ آگوست ۱۹۳۰ در فونتبریج ، اسکاتلند متولد شد. کانری پسر جو راننده کامیون و اوفامیا رختشور بود او در محله‌ای معروف به “خیابان هزار بو” به دنیا آمد. برای بوی تعفن آسیاب لاستیکی محلی و چندین کارخانه آبجوسازی که هوا را آلوده کرده بود این نام را بر محله گذاشته بودند.

خانه آن‌ها یک آپارتمان دو اتاقه بود که نوزاد  را در کشوی دفتر می خواباندند؛ زیرا والدینش توانایی تهیه تختخواب را نداشتند. کانری گفته است: “ما بسیار فقیر بودیم ، اما من هیچ وقت نمی‌دانستم که چقدر، زیرا همه چیز آنجا بود.” پدرش جو، هر هفته فقط چند شیلینگ به خانه می‌آورد و که اغلب برای ویسکی یا قمار خرج می‌شد.

کانری در دوران جوانی به عنوان “تامی” شناخته می‌شد‌. اوهمراه با جوانان فونتبریج در خیابان‌ها بزرگ می‌شد و به فوتبال مشغول بود. باندهای محلی به دلیل قد و قواره و توانایی او، بیشتر همبازیانش، یه او “تام بزرگ ” را لقب دادند. او در دبستان، معلمان خود را با استعدادش در  ریاضی شگفت زده کرد.

کانری از روزی که می‌توانست بخواند، هر کتاب کمیکی را که می‌توانست در دستش بگیرد، می‌بلعید. حتی در آن زمان، او علاقه زیادی به فیلم داشت:” من هاکی بازی می‌کردم و برای تماشای فیلم به Blue Halls ، خانه فیلم محلی می‌رفتم.”

وقتی کانری ۸ ساله بود؛ پدر و مادرش صاحب فرزند دوم شدند: نیل. تام جوان از نقش برادر بزرگ خوشحال شد. با بزرگ شدن ، پسران کانری از هم جدا نشدند.

شان کانری

شان کانری تلاشگر خستگی ناپذیر

در ۱۳ سالگی ، کانری مدرسه را ترک کرد تا تمام وقت در لبنیات محلی کار کند. سه سال بعد، او به نیروی دریایی سلطنتی پیوست.

او و به عنوان یک اسکاتلندی متعصب عبارت «برای همیشه اسکاتلندی» را به روی بدنش خالکوبی کرده بود. شان کانری معمولا در مراسم و مهمانی‌های رسمی دامن اسکاتلندی به پا می‌کرد و به ریشه‌ها و زادگاه خود در حومه فقیرنشین ادینبورگ همیشه وفادار بود.

شان کانری

کانری مشاغل مختلفی را انتخاب کرد. با بیل زغال سنگ  را در کوره می‌انداخت؛ آجر بالا می‌انداخت؛ تابوت‌ها را صیقل می‌داد و به عنوان یک مدل در مدرسه هنری ادینبورگ ظاهر می‌شد.

برای ماه‌ها، او کم  خرج می‌کرد و دستمزدش را  پس انداز می‌کرد تا به عضویت باشگاه وزنه برداری دوندین درآمد. شان کانری اعتراف کرده است: “رفتن به این باشگاه برای  تناسب اندام نبود بلکه زیبایی دختران مرا ترغیب کرد.”

در سال ۱۹۵۳ ، شان کانری  به لندن سفر کرد. مسابقاتی در آنجا برگزار  می‌شد. او با جسارت خود را به عنوان “آقای اسکاتلند” به داوران مسابقه معرفی کرد . کانری در بخش مردان قد بلند به عنوان سوم رسید و مدال گرفت .

 اما این تنها دستاوردی که او از این مسابقات به دست آورد نبود. از او خواسته شد تا به گروه تئاتری در لندن ملحق شود. کانری در این باره می‌گوید: من صدای زیبایی نداشتم؛ خوب هم نمی‌رقصیدم اما می‌دانستم در آنجا می‌توانم خوب به نظر بیایم.

شان کانری

شروع بازیگری حرفه‌ای

تکرار و تمرین کاری بود که شان کانری انجام داد: “من تصمیم گرفتم بازیگری را به عنوان حرف اصلی خودم تبدیل کنم.” او نام هنری شان کانری را انتخاب کرد؛ زیرا شان علاوه بر اینکه نام میانی او بود، قهرمان فیلم مورد علاقه‌اش نیز بود.نداشتن تحصیلات کانری را نگران کرده بود و به این ترتیب شروع به خواندن آثار کلاسیک از جمله  آثار پروست، تولستوی و جویس کرد.

یادگیری کتاب، غریزه خیابانی او را نرم نکرد. در حین فیلمبرداری فیلم “یکبار دیگر ، مکان دیگر” (۱۹۵۸)  که با لانا ترنر هم بازی بود؛ کانری با دوست پسر ترنر درگیر شد. (روزنامه های هالیوود گزارش کردند که کانری و ترنر با هم رابطه داشتند).

شان کانری

شان کانری در نقش جیمز باند

. تهیه کنندگان به او نقش اول فیلم جاسوسی براساس یکی از مجموعه رمان‌های ایان فلمینگ انتخاب کردند. جیمز باند متولد شد. کانری در نقش باند ، حیله گر ، سکسی و با اعتماد به نفس و مشکوک بود.

شان کانری هفت بار در نقش جیمز باند جلوی دوربین رفت. او همان زمان که جیمز باند را بازی می‌کرد در فیلم‌های دیگری هم حضور پیدا کرد. به عنوان مثال در «مارنی» آلفرد هیچکاک بازی کرد.  بعد از مدتی علی‌رغم موفقیت فوق‌العاده‌ی کانری در فیلم‌های باند او از ایفای این نقش و فشاری که برای آن باید متحمل می‌شد خسته شد.

شان کانری

و در سال ۱۹۸۸ برای بازی در فیلم «تسخیرناپذیران» ساخته «بریان دی پالما» موفق به کسب جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شد.

سه جایزه گلدن گلوب و دو جایزه بفتا را نیز در کنار بازی در فیلم هایی چون «انجمن نجیب‌زادگان عجیب»، «ایندیانا جونز و آخرین جنگ صلیبی»، «قتل در قطار سریع‌السیر شرق»، «به نام رز»، «صخره»، «رابین هود» و … را در کارنامه هنری داشت

شان کانری از ۰۰۷ خسته شده بود

کانری در مجموع شش فیلم از باند داشت، اما مردی که زمانی به بدنامی مشهور بود؛ حالا از کانون توجه‌ها کنار رفته بود.

او از هالیوود دوری گرفته بود و همراه همسر و سه فرزندش از اولین ازدواجش او به عمارت هایی در انگلستان و ماربلا اسپانیا نقل مکان کردند. بیش از یک دهه طول کشید تا او با اکراه موافقت کرد که آخرین بار در  نقش باند  بازی کند.برای این کار ، حقوق چند میلیون دلاری به وی پرداخت شد.

شان کانری

با وجود پول  زیادی که دریافت کرده بود ازز تهیه کنندگان به دلیل کشتن استعدادهایش ناراحت بود. او بخش عمده‌ای از درآمد خود را به بخش آموزش اسکاتلند برای کمک به دانش آموزان از خانواده‌های فقیر مانند دانش خود اهدا کرد. اما  او منتقدانی داشت که تعجب می کردند آیا  انگیزه او سخاوت است یا سیاست بوده است.

کانری با جدیت از استقلال اسکاتلند از انگلستان حمایت می کرد. او از همه پرسی سال ۲۰۱۴ برای ترک این کشور از انگلیس حمایت کرد ، و همچنین مقدار زیادی از پول خود را به حزب ملی تجزیه طلب اسکاتلند داد.

شان کانری

جوایز

شان کانری در سال ۱۹۸۸ جایزهٔ اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را برای بازی در فیلم تسخیرناپذیران  را به دست آورد.او جایزهٔ گلدن گلوب و دو جایزهٔ بفتا را در کارنامهٔ خود دارد. او در ژوئیه سال ۲۰۰۰ لقب گرفت. در سال ۱۹۸۹ توسط مجلهٔ People به عنوان جذاب‌ترین مرد زنده اعلام شد و در سال ۱۹۹۹ بر طبق آرا به عنوان جذاب‌ترین مرد قرن انتخاب گشت.

مرگ

کانری در اواخر اکتبر ۲۰۲۰ در حالی که در باهاما بود در خواب درگذشت.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های اخیر

درباره ما